Historie
 

1929 Startede håndboldspillet i Kerteminde, under Kerteminde Gymnastikforening.

1971 11. oktober. Ændrede klubben navn til Kerteminde Gymnastiksforenings Håndboldafdeling. 
 
1986 14.april. Bliver Kerteminde Håndboldklub stiftet. 
 
2003-04 Blev KH udnævnt til årets breddehåndboldforening af DHF
 
2003-04 Blev KH udnævnt til Årets Børnehåndboldforening af FHF
 
2010 Blev Dydensborg Taxi Cup for U10 og U12, afholdt første gang. På initiativ af Charlotte Larsen og Henrik Petersen.
 
2010-11 Blev KH udnævnt til Årets Børne og Ungdomsklub på Fyn af FHF
 
2011-12 og 2012-13 Spillede Herre Senior i 3.div.
 
2014 Blev KH udnævnt til Årets Fynske Breddeklub for børn og unge, af FHF
 
2014 I påsken tog rekordmange børne og ungdomsspillere fra KH til AGF Cup. I alt 135 spillere og trænere.
 
2016-17 KHs Herre sikrede sig oprykning til 3.Div. (17-18). Med 4 spillerunder tilbage, og kun en tabt kamp.Trænerne var Jens og Rasmus Boye.
 
2016-17 KHs Herre spillede sig frem til 5. runde i Pokalturneringen Santandere Cup, som eneste seriehold, blandt de 16 sidste hold. KH (Fyensserie) mødte høj (1.div.). TV2 FYN dækkede kampen, som endte 24-35.
 
2017-18 Startede holdfællesskabet Team NØF. Et samarbejde mellem KH og Kølstrup-Rynkeby HK 
 
2017 November, Vandt Herre Senior 24. og sidste  turneringskampe i træk. Først i Fyensserie og senere 3.div.
 
2017 November, Herre Senior, taber for første gang i 19 måneder på hjemmebane, (3.div.) 23-25 Rødovre.



ÅrÅrets KH'erÅrets AktivistÅrets Trænerteam/TrænerKHs Æresmedlemmer
2022Cafégruppen:
Karen Hillerup Tvedskov
Lina Nashor
Stephan LarsenU13 Pige Trænerteam:
Jesper Zebitz
Carl Hollænder Nielsen
Teis Løgstrup Bro

2021Ingen kåring grundet Covid-19


2020Joan WehnerClaus BaslundMålmandstrænerteam:
Kjersti Klett Andersen
Stephan Larsen
Nicolai Dørr
Willy Olsen
2019Peter BisgaardDiana Trudesøe NielsenU10 Pige Trænerteam:
Teis Løgstrup Bro
Jesper Zebitz
Cecilie Thagaard Rasmussen

2018Dame Senior
Herre Senior
Mette Hare HansenU14 Drenge Team NØF Trænerteam:
Rasmus Birkholm
Niels Bjerre Lehrmann

2017Svend Riis EriksenTeam Strandhåndbold:
Thomas Nissen
Signe Klokker
U14 Pige Trænerteam:
Kasper Skov
Nicolai Jakobsen
Mette Hare Hansen

2016Betina RossenNiels Bjerre LehrmannU6 Trænerteam:
Jesper Kivi
Astrid Skov
Karen Klokker
Signe Due
Fie Schimdt-Nielsen

2015Thomas NissenMathias KronborgThomas Rasmussen
2014John JägerCharlotte Larsen
Lars Birkholm
Claus Baslund
2013Charlotte LarsenDM i foreningsudvikling:
John Jäger
Charlotte Larsen
Peter Rasmussen
Per Hyllested
Mette Lindemann
Anne Mette DuePeter Due
2012Peter DueMarie-Louise Brovall Jäger
John Jäger
Peter Due
2011Henrik PetersenCharlotte LarsenLinda Nielsen
Kjersti Klett Andersen

2010Gitte LøgstrupJoachim DørrJohn Jäger
2009Tommy JacobsenAnna LundSøren Fogtmann
2008Peter DueKenneth KløckerCarsten NordstrømElse Buur Thomsen
2007Jørgen Hansen
Michael Dryppel
Jens Christian Petersen
Gunnar Andersen
2006Henrik PetersenJesper Gram Hansen

2005Thomas NissenNicolai DørrJens Christian Petersen
Kristoffer Skov

2004Ole DørrVibeke SchultzJørgen Hansen
Tommy Jacobsen

2003Thomas NissenOle DørrKristoffer Skov
2002Peter BisgaardElse Buur Thomsen

2001Gunnar AndersenPeter Bisgaard

2000Willy OlsenHenrik Olsen

1999Jens MartinussenPeter Bisgaard

1998Peter Larsen


1997Ole Skifter Lehrmann


1996Jan Hansen


1995Britta Due Pedersen


1994Michael Marcussen


1993Lene Martinussen


1992Aktivitetsudvalget


1991Keld Thomsen


1990John Fogtmann


1989Antia Andersen


1988Verner Jensen


1987Sten Gommesen


1986Bjarne Andersen


1985Bent Hansen


1984Verner Jensen


1983Lars Martinussen


1982Svend Andersen


1981John Fogtmann





ÅrFormandNæstformand/UngdomsformandKasserer
2022Joan Wehner
Charlotte Larsen
2021Joan Wehner
Charlotte Larsen
2020Joan Wehner
Charlotte Larsen
2019Joan Wehner
Charlotte Larsen
2018Joan Wehner
Charlotte Larsen
2017Joan Wehner
Charlotte Larsen
2016Joan Wehner
Charlotte Larsen
2015Kai Holm
Charlotte Larsen
2014Kai Holm
Charlotte Larsen
2013Kai HolmHenrik PetersenCharlotte Larsen
2012Kai HolmHenrik PetersenTommy Jacobsen
2011Kai HolmHenrik PetersenTommy Jacobsen
2010Kai HolmHenrik PetersenTommy Jacobsen
2009Kai HolmHenrik PetersenTommy Jacobsen
2008Kai Holm
Tommy Jacobsen
2007Kai Holm
Lars Nielsen
2006Kai Holm
Lars Nielsen
2005Kai Holm
Lars Nielsen
2004Kai Holm
Lars Nielsen
2003Peter Bisgaard
Lars Nielsen
2002Peter Bisgaard
Lars Nielsen
2001Peter Bisgaard
Lars Nielsen
2000Peter LarsenMichael GommesenLene Martinussen
1999Willy OlsenMichael GommesenLene Martinussen
1998Willy OlsenMichael GommesenLene Martinussen
1997Willy OlsenMichael GommesenLene Martinussen
1996Willy OlsenMichael GommesenLene Martinussen
1995Willy OlsenMichael GommesenLene Martinussen, Mette Jørgensen
1994Gunnar Andersen, Bodil StephensenBodil StephensenLene Martinussen
1993Gunnar AndersenBodil StephensenLene Martinussen
1992Gunnar AndersenBodil StephensenMette Jørgensen
1991Gunnar AndersenBodil StephensenMette og Eva Jørgensen
1990Tommy Jacobsen, John LarsenInge KochIda Michali
1989Jørgen Winther AndersenInge KochIda Michali
1988Jørgen Winther AndersenInge Koch, Ole ErlandsenJena Andersen
1987Lars ThorVerner JensenJena Andersen
1986Willy JacobsenGitte PoulsenHans Larsen Hansen
1985Åge Mohr AndersenInge KochHans Larsen Hansen
1984Åge Mohr AndersenWilly JacobsenUffe Nøbølle
1983Jørgen Winther AndersenJette NielsenInge Koch
1982Jørgen Winther AndersenJette NielsenInge Koch
1981Jørgen Winther AndersenJette NielsenInge Koch
1980Jørgen Winther AndersenJette NielsenHans Larsen Hansen
1979Jørgen Winther AndersenJette NielsenHans Larsen Hansen
1978Jørgen Winther AndersenSvend AndersenHans Larsen Hansen
1977Bent NielsenJørgen Winther AndersenHans Larsen Hansen
1976Bent NielsenMogens TvedskovErik Due Nielsen
1975Bent NielsenMogens TvedskovErik Due Nielsen
1974Bent NielsenMogens TvedskovErik Due Nielsen
1973Erich WintherMogens TvedskovErik Due Nielsen
1972Knud HansenMogens TvedskovIb Nielsen
1971Erich Winther
Ib Nielsen



Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle