Kommende kampe
Klik her for at oprette en profil
Facebook

 

 År Årets KHer Årets Aktivist Børne-og ungdomstræner KHs Æresmedlemmer

2018

Dame Senior 
Herre Senior 
 Mette Hare Hansen
Team U14D. NØF.
Rasmus Birkholm,
Niels Lehrmann
 

2017

Svend Riis Eriksen
Team Strandhåndbold
Thomas Nissen,
Signe Klokker 
Team U14P.
Kasper Skov,
Nicolai Jakobsen,
Mette H Hansen
 

2016

 

Betina Rossen

Niels Lehrmann

Team U6.

Jesper Kivi,
Astrid Skov,
Karen Klokker,
Signe Due,
Fie Schmidt-Nielsen.
 
2015
 
Thomas NissenMathias KronborgThomas Rasmussen  

2014

John Jäger

Charlotte Larsen,

Lars Birkholm 

Claus Baslund

 

2013

Charlotte Larsen

 

DM i foreningsudvikling

John Jäger,
Charlotte Larsen
Peter Rasmussen,
Per Hyllested, 
Mette Lindemann

Anne Mette Due

 
 Peter Due
 

2012

Peter Due

Marie Louise og 

John Jäger

Peter Due

 

2011

Henrik Petersen

Charlotte Larsen

Linda Nielsen

Kjersti Andersen
 

2010

Gitte Løgstrup

 

Joachim Dørr

John Jäger

 

2009

Tommy Jacobsen

 

Anna Lund

Søren Fogtmann

 

2008

Peter Due

 

Kenneth Kløcker

Carsten Nordstrøm

 
Else Buhr 
 

2007

Jørgen Hansen

Michael Dryppel

Jens Christian Petersen

 

 
 Gunnar Andersen

2006

Henrik Petersen

Jesper Gram Hansen

 

 

2005

Thomas Nissen

Nicolai Dørr 

Jens Christian Petersen

Kristoffer Skov
 

2004

Ole Dørr

Vibeke Schultz

Jørgen Hansen,

Tommy Jakobsen
 

2003

Thomas Nissen

Ole Dørr

 Kristoffer Skov

 

2002

Peter Bisgaard

Else Buur Thomsen

 

 

2001

Gunnar Andersen

Peter Bisgaard

 

 

2000

Willy Olsen

Henrik Olsen

 

 

1999

Jens Martinussen

Peter Bisgaard

 

 

1998

Peter Larsen

 

 

 

1997

Ole Lehrmann

 

 

 

1996

Jan Hansen

 

 

 

1995

Britta Due Pedersen

 

 

 

1994

Michael Marcussen

 

 

 

1993

Lene Martinussen

 

 

 

1992

Aktivitets Udvalget

 

 

 

1991

Keld Thomsen

 

 

 

1990

John Fogtmann

 

 

 

1989

Anita Andersen

 

 

 

1988

Verner Jensen

 

 

 

1987

Sten Gommesen

 

 

 

1986

Bjarne Andersen

 

 

 

1985

Bent Hansen

 

 

 

1984

Verner Jensen

 

 

 

1983

Lars Martinussen

 

 

 

1982

Svend Andersen

 

 

 

1981

John Fogtmann

 

 

 

 

 



 Historie
 

1929 Startede håndboldspillet i Kerteminde, under Kerteminde Gymnastikforening.

1971 11. oktober. Ændrede klubben navn til Kerteminde Gymnastiksforenings Håndboldafdeling. 
 
1986 14.april. Bliver Kerteminde Håndboldklub stiftet. 
 
2003-04 Blev KH udnævnt til årets breddehåndboldforening af DHF
 
2003-04 Blev KH udnævnt til Årets Børnehåndboldforening af FHF
 
2010 Blev Dydensborg Taxi Cup for U10 0gU12, afholdt første gang. På initiativ af Charlotte Larsen og Henrik Petersen.
 
2010-11 Blev KH udnævnt til Årets Børne og Ungdomsklub på Fyn af FHF
 
2011-12 og 2012-13 Spillede Herre Senior i 3.div.
 
2014 Blev KH udnævnt til Årets Fynske Breddeklub for børn og unge, af FHF
 
2014 I påsken tog rekordmange børne og ungdomsspillere fra KH til AGF Cup. I alt 135 spillere og trænere.
 
2016-17 KHs Herre sikrede sig oprykning til 3.Div. (17-18). Med 4 spillerunder tilbage, og kun en tabt kamp.Trænerne var Jens og Rasmus Boye.
 
2016-17 KHs Herre spillede sig frem til 5. runde i Pokalturneringen Santandere Cup, som eneste seriehold, blandt de 16 sidste hold. KH (Fyensserie) mødte høj (1.div.). TV2 FYN dækkede kampen, som endte 24-35.
 
2017-18 Startede holdfællesskabet Team NØF. Et samarbejde mellem KH og Kølstrup-Rynkeby HK 
 
2017 November, Vandt Herre Senior 24. og sidste  turneringskampe i træk. Først i Fyensserie og senere 3.div.
 
2017 November, Herre Senior, taber for første gang i 19 måneder på hjemmebane, (3.div.) 23-25 Rødovre.
 
2018 U10D Hertugerne, bliver nr. 10 ved DM. 
 
 

 
 
  Formand
 Næstformand/ 
Ungdomsformand 
 Kasserer
 2018   
 2017 Joan Wehner  Charlotte Larsen
 2016 Joan Wehner  Charlotte Larsen
 2015 Kai Holm  Charlotte Larsen
 2014 Kai Holm  Charlotte Larsen
 2013 Kai Holm Henrik Petersen Charlotte Larsen
 2012 Kai Holm Henrik Petersen Tommy Jacobsen
 2011 Kai Holm Henrik Petersen Tommy Jacobsen
 2010 Kai Holm Henrik Petersen Tommy Jacobsen
 2009 Kai Holm Henrik Petersen Tommy Jacobsen
 2008 Kai Holm  Tommy Jacobsen
 2007 Kai Holm  Lars Nielsen ?
 2006 Kai Holm  Lars Nielsen ?
 2005 Kai Holm  Lars Nielsen
 2004 Kai Holm  Lars Nielsen
 2003 Peter Bisgaard  Lars Nielsen
 2002 Peter Bisgaard  Lars Nielsen
 2001 Peter Bisgaard  Lars Nielsen
 2000 Peter Larsen Michael Gommesen Lene Martinussen
 1999 Willy Olsen Michael Gommesen Lene Martinussen
 1998 Willy Olsen Michael Gommesen Lene Martinussen
 1997 Willy Olsen Michael Gommesen Lene Martinussen
 1996 Willy Olsen Michael Gommesen Lene Martinussen
 1995 Willy Olsen Michael Gommesen Lene Martinussen, Mette Jørgensen
 1994 Bodil Stephensen  Lene Martinussen
 1994 Gunnar Andersen Bodil Stephensen Lene Martinussen
 1993 Gunnar Andersen Bodil Stephensen Lene Martinussen
 1992 Gunnar Andersen Bodil Stephensen Mette Jørgensen
 1991 Gunnar Andersen Bodil Stephensen Mette og Eva Jørgensen
 1990 John Larsen Inge Koch Ida Michali
 1990 Tommy Jacobsen Inge Koch Ida Michali
 1989 Jørgen Winther Andersen Inge Koch Ida Michali
 1988 Jørgen Winther Andersen Inge Koch, Ole Erlandsen Jena Andersen
 1987 Lars Thor Verner Jensen Jena Andersen
 1986 Willy Jacobsen Gitte Poulsen Hans Larsen Hansen
 1985 Åge Mohr Andesen Inge Koch Hans Larsen Hansen
 1984 Åge Mohr Andesen Willy Jacobsen Uffe Nøbølle
 1983 Jørgen Winther Andersen Jette Nielsen Inge Koch
 1982 Jørgen Winther Andersen Jette Nielsen Inge Koch
 1981 Jørgen Winther Andersen  Jette Nielsen Inge Koch
 1980 Jørgen Winther Andersen Jette Nielsen Hans Larsen Hansen
 1979 Jørgen Winther Andersen Jette Nielsen Hans Larsen Hansen
 1978 Jørgen Winther Andersen Svend Andersen Hans Larsen Hansen
 1977 Bent Nielsen Jørgen Winther Andersen Hans Larsen Hansen
 1976 Bent Nielsen Mogens Tvedskov Erik Due Nielsen
 1975 Bent Nielsen Mogens Tvedskov Erik Due Nielsen
 1974 Bent Nielsen Mogens Tvedskov Erik Due Nielsen
 1973 Erich Winther  Mogens Tvedskov Erik Due Nielsen
 1972 Knud Hansen Mogens Tvedskov Ib Nielsen
 1971 Erich Winther  Ib Nielsen
 
 
 
 
Banner